An appointed Clerk is responsible for the day-to-day implementation of the Company’s business and activities.

Assistants are elected by the Court from amongst the Company’s Liverymen, and the Master and the two Wardens are elected by the Court annually. The Court meets four times per year: in January, April, July, and September, with the Master and the Wardens being installed at the April meeting.

Specialist matters concerning the Company’s charitable and corporate activities are dealt with by various Committees, on which Liverymen may be invited to serve alongside Assistants and Company Officers. These Committees report to the Court. Currently there are the following Committees: Education; Finance & General Purposes; Investment; Cottage Homes; Residents' Entertainment; Past Masters; Social, and Membership.

The Court & Committees

The Court

  • Mrs Linda Bentata - Past Master
  • Mr Paul Bonnett - Assistant
  • Mr Simon Burrows - Assistant
  • Mr Peter Corah - Under Warden
  • Mr Julian Ellis - Past Master
  • Mr Matthew Ellis - Upper Warden
  • Miss Elizabeth Fox - Master
  • Mrs Catherine Fuller - Assistant
  • The Hon Liz Green - Past Master
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk
  • Mr Ian Grundy - Past Master
  • Mrs Susan Jagelman - Assistant
  • Mr Tony Jarvis - Immediate Past Master
  • Prof Jill Journeaux - Steward
  • Mrs Janie Martin - Assistant
  • Mr David Miller - Past Master
  • Mrs Sally Murray - Past Master
  • Mr Jonathan Pears - Assistant
  • Mrs Susan Shield - Steward
  • Mr Graham Smith - Past Master
  • Mr Hugh Stevenson - Past Master
  • Mr Philip Tranter - Assistant & Hon Treasurer
  • Mr Martin Traynor - Assistant
  • Mr George Turner - Past Master
  • Mrs Sheila Turner - Past Master
  • Mr Peter White - Past Master
  • Mrs Helen Woolfe - Assistant
  • Mr Stephen Woolfe - Past Master
  • Mr Edward Strange - Assitant
  • Mr Gary Dixon - Assistant

Charity Committee

  • Mrs Susan Jagelman - Chairman
  • Mr Simon McIlwaine
  • Mr Stephen Woolfe
  • Mr Jonathan Pears
  • Mr Michael Griffiths
  • Mr Martin Traynor
  • The Hon Liz Green
  • Mr Tony Jarvis
  • Mr Peter Corah
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk
  • Miss Elizabeth Fox - Master

Cottage Homes Committee

  • Mr Matthew Ellis - Chair
  • Mrs Nettie Ellis - Homes Manager
  • Mr Philip Tranter - Treasurer
  • Mr Stephen Woolfe
  • Mr David Miller
  • Mr Jeremy Beachell
  • Mrs Helen Woolfe
  • Prof Jill Journeaux
  • Mr Michael Griffiths
  • Mr Paul Bonnett
  • Mr Ian Grundy
  • Mrs Celestine Stafford
  • Mr Peter Corah
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk

Education Committee

  • Mrs Sheila Turner - Chair
  • Mr Simon Burrows - Hon Treasurer to the Education Trust
  • Miss Elizabeth Fox - Master
  • Mr George Turner
  • Mr Julian Ellis
  • Mr Matthew Ellis
  • Eur Ing Paul Bethel
  • Mrs Linda Bentata
  • The Hon Liz Green
  • Mr Peter Corah
  • Mr Jonathan Pears
  • Mrs Catherine Fuller
  • Mrs Susan Shield
  • Prof Jill Journeaux
  • Mr Humphrey Barrett
  • Miss Toni Hicks
  • Mr Jake Leith
  • Mr Adam Mansell
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk

Finance & General Purposes Committee

  • Mr Philip Tranter - Chair
  • Miss Elizabeth Fox
  • Mr Matthew Ellis
  • Mr Tony Jarvis
  • Mr Peter Corah

Human Resources

  • Mr Stephen Woolfe - Chairman
  • Mrs Linda Bentata
  • Mr Paul Bonnett

Investment Committee

  • Mr Hugh Stevenson - Chairman
  • Mr John Strange
  • Mr Stephen Woolfe
  • Mr Philip Tranter

Membership & Marketing Committee

  • Mr Tony Jarvis
  • The Hon Liz Green
  • Mr Philip Tranter
  • Mrs Catherine Fuller - Chairman
  • Mr Martin Traynor
  • Mr Jonathan Pears
  • Mr Gary Dixon
  • Mr Paul Bonnett
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk
  • Mrs Julia Emmott
  • Miss Elizabeth Fox - Master

Past Masters' Committee

  • Mr George Turner
  • Mrs Linda Bentata
  • The Hon Liz Green
  • Mr Stephen Woolfe
  • Mr David Miller
  • Mr Hugh Stevenson
  • Mrs Sally Murray
  • Mr Graham Smith - Chairman
  • Mr Ian Grundy
  • Eur Ing Paul Bethel
  • Mrs Sheila Turner
  • Mr Peter White
  • Mr Julian Ellis
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk
  • Mr Tony Jarvis

Residents’ Entertainment Committee

  • Mr Michael Griffiths - Chairman
  • Mrs Nettie Ellis - Homes Administrator
  • Mrs Helen Woolfe

Social & Sports Committee

  • Mr Simon McIlwaine
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk

Strategy & Vision Committee

  • Mr Julian Ellis - Chairman
  • Mr Tony Jarvis
  • Mr Matthew Ellis
  • The Hon Liz Green
  • Mr Simon Burrows
  • Mr Paul Bonnett
  • Miss Beth Parry
  • Mr Philip Tranter
  • Wg Cdr Russ Gleeson - Clerk